close
تبلیغات در اینترنت
تلاش غرب برای جهت دهی به گرایشهای معنویت در جهان
آخرین ارسال های انجمن
عنوان مطلب تعداد پاسخ ها تعداد بازدید ها آخرین پست دهنده
مبحث بانک در#c 1 59 irancsharp
امتحانام نزدیکه 2 80 alim1373
اشکامو پاک کردم 0 35 alim1373
آشنایی با یکی از خطرناکترین شبکه های شیعی وحدت ستیز 0 46 alim1373
فلسفه قيام امام حسين 0 32 alim1373
تحلیل وبررسی آموزش وپرورش ژاپن و ایران 0 13756 alim1373
روانشناسی رنگها 0 38 alim1373
آنچه که نباید به کودکان گفت 0 33 alim1373
معرفی رشته علوم تربیتی 0 45 alim1373
پیامک 10 0 45 nouri
حدیث فضیلت روز عرفه 0 26 saman20
پیامک 4 1 109 ashkan
پیامک 9 0 44 nouri
پیامک 8 0 81 nouri
پیامک 7 0 37 nouri
پیامک 6 0 30 nouri
پیامک 5 0 32 nouri
پیامک 3 0 48 nouri
پیامک 2 0 46 nouri
پیامک 1 0 42 nouri
تلاش غرب برای جهت دهی به گرایشهای معنویت در جهان

۲- بررسی چگونگی ارائه مفاهیم معنوی به کودکان

اهمیت تربیت در دوران کودکی بر کسی پوشیده نیست . تربیت های زمان کودکی درحقیقت تا حدود زیادی شخصیت آینده فرد را شکل می دهند . واتسون یک روانشناس رفتارگرا مدعی است ” تعدادی کودک سالم و صحیح به من بدهید تادر عالم مخصوص خودم ، آنان را پرورش دهم قول می دهم آنان را به گونه ای تعلیم دهم که همان متخصصی شوند که من می خواهم . ” طراحی بازی های جدید برای کودکان ، عروسک ها واسباب بازی هایی که همگی به گونه ای در اشاعه ی فرهنگ غربی ومعنویت سکولار نقش دارند از جمله فعالیتهای فرهنگی غرب در این زمینه است .

۳- طراحی کارتون های ماورایی ومعنوی

اززمان یونان باستان ، اندیشمندان و فیلسوفان به این حقیقت تصریح کرده اند که یکی از مهم ترین شیوه های تعلیم وتربیت ، بازی های کودکان وسرگرمی های آنان است . غربیان از این حقیقت در راستای اهداف خودشان به خوبی استفاده می کنند . بسیاری از کارتن ها و برنامه ها ی سینمایی وتلویزیونی غربی در مسیر تقویت ارزش های لیبرالیستی جهت گیری شده است . در عرصه معنویت وعرفان نیز با تکیه بر برخی از مبانی عرفانی ، فیلم ها وکارتونهای زیادی ساخته اند . مثلا ” اکیوسان ، دوقلوهای افسانه ای ، آلیس در سرزمین عجائب و…” به عنوان مثال اکیوسان کودکی است باهوش باشکل و شمایل بوداییان ومدام تمرین های آنان را به نمایش می گذارد ویا پیام معنوی کارتون دو قلوهای افسانه ای این است که اتحاد و الصاق دو جنس مخالف با یکدیگر موجب پیدایش قدرت ماورایی است . این پیام از عرفان بودایی ، مکتب معنوی اشووپائلوکوئلو اخذ شده است .

۴- بازی های رایانه ای

امروزه یکی از تاثیر گذارترین ابزارها بر کودکان ونوجوانان ، بازی های رایانه ای است . غربیان نیز از همه توان خود در بهره برداری از این ابزار استفاده می کنند . به عنوان مثال ، بازی رایانه ای ” جهنم خلیج فارس ” که به بازی ” یامهدی ” هم معروف است در جهت شرطی کردن کودکان ونوجوانان در مقابل شعار الله اکبر و نام مهدی و به منظور ایجاد تنفر از این دو حقیقت بزرگ اسلامی وشیعی طراحی شده است . در این بازی به کودکان وکاربران تعلیم داده می شود که بی توجهی بازی گر به شعار الله اکبر و غفلت از مبارزه با مدافعان این شعار و همچنین غفلت از گویندگان شعار ” یا مهدی ” مساوی با کشته شدن ویا از دست دادن امتیاز ویا اخراج از بازی است .

۵- ساختن فیلم های عرفانی وماورایی

همانطور که می دانیم بزرگترین مرکز فیلم سازی جهان ، هالیوود است . براساس برخی گزارش ها ، هالیوود ، سالانه حدود ۷۰۰ حلقه فیلم سینمایی تولید می کند . این بدان معناست که اگر هر سینمایی در دنیا بخواهد روزانه دو حلقه فیلم جدید به نمایش بگذارد ، هالیوود به تنهایی می تواند آن را تغذیه کند ! در عین حال ، همگان می دانند که شاخصه اصلی فیلم های هالیودی عبارت است از سکس و خشونت . جالب است بدانیم که از دهه شصت به بعد ، بخش عظیمی از فعالیتهای هالیوودی بر ساختن فیلم های معنوی و ماورایی متمرکز شده است . البته هالیوود در ساختن فیلم های معنوی هم کوشیده است تا معنویت را با سکس وخشونت گره بزند ! ومعنویت های سکولار را به جای معنویت حقیقی اسلامی ارائه دهد . بر اساس آمار رسمی ۳۰ درصد فیلم های تولیدی این مرکز در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴میلادی ، فیلم های ماورایی و معنوی بوده است .

۶- تدوین رمان ها و داستانهای خیالی

برنامه ریزان فرهنگ غرب از نقش رسانه های نوشتاری در شکل دهی به افکار و ذهنیات نوجوانان وجوانان نیز غافل نیستند . به عنوان مثال ، تدوین وتبلیغ گسترده داستان های خیالی هری پاتر و دامن زدن به عطش کودکان ونوجوانان برای مطالعه آن داستان ها و پخش فیلم های سینمایی ساخته شده از آن قابل بررسی است . محتوی داستان های هری پاتر محتوایی کاملا معنوی است اما معنویتی منهای خدا ومنهای دین . در این کتابها به جای تعالیم هدایت بخش پیامبران ، تعالیم جادویی می نشیند . به تعبیر یکی از نویسندگان : ” اگر می خواهید بدانید که در داستان هریپاتر چه کسی می میرد ؟  پاسخ آن ساده است : خدا “

 

 

 

آزاده علی نژاد

از گروه سیر مطالعاتی رویش و پویش کتاب پردازان

با بهره گیری از کتاب عرفانهای حقیقی و کاذب

تالیف : احمد حسین شریفی


طبقه بندی: فرهنگی،
برچسب ها:مقاله، معنوی، غرب،
امتیاز : :: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 13
تعداد بازدید مطلب : 23

[ جمعه 21 شهريور 1393 ] [ 0:33 ] [ parisa ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

آوازک