close
تبلیغات در اینترنت
از دانش اموزان معتاد تا دانشجویان معتاد تر
آخرین ارسال های انجمن
عنوان مطلب تعداد پاسخ ها تعداد بازدید ها آخرین پست دهنده
مبحث بانک در#c 1 59 irancsharp
امتحانام نزدیکه 2 80 alim1373
اشکامو پاک کردم 0 35 alim1373
آشنایی با یکی از خطرناکترین شبکه های شیعی وحدت ستیز 0 46 alim1373
فلسفه قيام امام حسين 0 32 alim1373
تحلیل وبررسی آموزش وپرورش ژاپن و ایران 0 13756 alim1373
روانشناسی رنگها 0 38 alim1373
آنچه که نباید به کودکان گفت 0 33 alim1373
معرفی رشته علوم تربیتی 0 45 alim1373
پیامک 10 0 45 nouri
حدیث فضیلت روز عرفه 0 26 saman20
پیامک 4 1 109 ashkan
پیامک 9 0 44 nouri
پیامک 8 0 81 nouri
پیامک 7 0 37 nouri
پیامک 6 0 30 nouri
پیامک 5 0 32 nouri
پیامک 3 0 48 nouri
پیامک 2 0 46 nouri
پیامک 1 0 42 nouri
از دانش آموزان معتاد تا دانشجویان معتادتر

زمانی دیدن سیگار تنها در دست کسانی دیده می شد که سنی از آنها گذشته بود و به قول خودشان سیگار دوای فراموشی دردها و سختی های زندگیشان می شد. اما امروز کافی است که چشمان خود را کمی بازتر کنید و در مسیر رفت و آمد هر روزتان فقط به سن افرادی نگاه کنید که سیگار در دست دارند. از شمار زیاد افرادی که سیگار حکم عادت هر روزشان شده است که بگذریم پایین آمدن سن مصرف مواد در ایران هشدار جدی تری به جامعه می دهد.

آمارهایی که در سال جاری از سوی مراکز مربوط به اعتیاد منتشر می شود خبر از کاهش سن اعتیاد و رسیدن سن اعتیاد به ۱۲ سال می دهد. این آمار در حالی است که دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در سال ۹۲ با اعلام خبر کاهش سن اعتیاد، سن مصرف سیگار در سال های پیش را بین ۱۴ تا ۱۶ سال عنوان کرده است.

اما این ماجرا در همین جا باقی نمی ماند بلکه خبرهایی که به گوش می رسد حاکی از افزایش زنان و دختران درگیر اعتیاد است. این روزها سیگار نه تنها در دست پسران جوان دیده می شود بلکه دختران نیز مشتری پروپا قرص سیگار و به خصوص قلیان شده اند.

اما از آنجا که به اشتباه در میان افکارعمومی پیچیده است مصرف قلیان را بی ضررتر از سیگار می دانند و این سبب شده است که این روزها قبح مصرف قلیان در جامعه شکسته شود و نه تنها میان دختران و زنان جوان بلکه در میان دختربچه های مدرسه ای هم رواج فراوانی پیدا کند. این در حالی است که به گواه متخصصان این ماده دخانی تاثیرات به مراتب زیادتر و زیانبارتری بر روی جنس زن می گذارد.

بر اساس آماری که از پژوهش‌های مستند و دانشگاهی در طی سال های ۸۸ تا ۹۰ در ایران منتشر شده است ۴۳ درصد دختران و ۶۴ درصد پسران تجربه مصرف قلیان، ۲۴٫۴ درصد دانش آموزان پسر تجربه مصرف مشروبات الکلی و بیش از ۳۵ درصد از دانش آموزان پسر سیگار می‌کشند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که برخلاف آنچه که مسئولان آموزش و پرورش می گویند، ۵۷ درصد دانش آموزان حداقل یک نوع مواد دخانی را تجربه کرده‌اند. براساس این تحقیق در میان دانش آموزان ۴۴۷ دانش آموز کرجی ۵۷ درصد از دانش آموزان مورد مطالعه حداقل یک بار در طول عمر خود یک نوع ماده شامل سیگار، قلیان، مشروبات الکلی، و سایر مواد را امتحان کرده‌اند. به طوری که از میان ۴۴۷ نفر از دانش آموزان دختر و پسر سال‌های اول، دوم و سوم متوسطه ۵۷ درصد معادل ۲۵۵ نفر حداقل یک بار در طول عمر سابقه مصرف مواد (با احتساب سیگار) داشته‌اند.

این تحقیق اما از سوی دیگر گزارش می دهد که براساس نظر خواهی انجام شده در خصوص قصد کشیدن سیگار در یک سال و پنج سال آینده در میان دانش آموزان مصرف کننده فعلی سیگار، ۲۴٫۱ درصد احتمال دادند در یک سال و ۳۳٫۱ درصد در پنج سال آینده سیگار خواهند کشید. به عبارت دیگر از هر ۱۰ دانش آموز مصرف کننده سیگار تقریبا سه نفر قصد ادامه مصرف را در یک سال و ۵ سال آینده را داشته‌اند.

با این تفاسیر با وجود علاقه ۳۳٫۱ درصد از دانش آموزان دبیرستانی به سیگار برای ادامه مصرف آن در طول ۵ سال آینده می توان نتیجه گرفت که این افراد پس از ورود به دانشگاه نیز روند مصرف سیگار را ادامه خواهند داد.

این در حالی است که روز گذشته قائم‌مقام معاونت درمان وزارت بهداشت با ارائه آماری از یک پژوهش اعلام کرده است که ٣٩‌درصد دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه تجربه مصرف مواد مخدر را داشته اند.

این بررسی که به همت وزارت علوم انجام شده است نشان می دهد که قلیان،‌ ۶۵ ‌درصد مصرف‌کنندگان نسبت به مضرات سوءمصرف مواد مخدر آگاهی ندارند، خانه‌های مجردی ٢١‌درصد مصرف موادمخدر در بین دانشجویان را به خود اختصاص داده است، قلیان،‌ کدئین و مشروبات الکلی پرمصرف‌ترین مواد دخانی در بین دانشجویان است.

مقام معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه جزئیات نتایج این بررسی اعلام می‌کند و می‌گوید: این بررسی آخرین آماری است که در‌ سال ٩١ در وزارت علوم انجام شد که نشان داد ۶/٢‌درصد دانشجویان به مواد مخدر اعتیاد داشتند، همین بررسی همچنین حکایت از این داشت که ٣٩‌درصد دانشجویان مصرف مواد مخدر را پیش از ورود به دانشگاه تجربه کرده‌اند.

اما نکته اینجاست که چرا قشری دانشجو به عنوان یکی از مهم ترین قشرهای اجتماعی که جامعه از آنان به عنوان نیروی انسانی فرهیخته یاد می کند چنین گرایشی را به مواد اعتیاد آور پیدا می کند؟

تحقیقات نشان می دهند، افرادی که به انواع موادمخدر اعتیاد پیدا کرده اند، اغلب اولین تجربه شان را به صورت تفریحی و در دوران نوجوانی کسب کرده بودند و به تدریج اعتیاد آنان، از حالت تفریح خارج شده و با تکرار و زیاد شدن میزان مصرف، معتاد شده اند. از آن جایی که مصرف موادمخدر همیشه رو به افزایش است، نوجوان نیز ابتدا با مقداری کم شروع می کند و چون با گذشت زمان، مقدار کم اولیه نیاز جسمی او را تامین نمی کند، مجبور می شود یا مقدار مصرف را افزایش دهد و یا فاصله زمانی مصرف را کوتاه تر کند که در نهایت منجر به وابستگی شدید او به مواد و اعتیاد او می شود.

گرچه عوامل بی شماری از جمله زمینه های خانوادگی، فقر مادی خانواد، اختلافات خانوادگی و فشار دوستان و هم سالان در گرایش جوانان به مواد مخدر مؤثر است اما اکثر جوانان و نوجوانانی که شروع به مصرف موادمخدر می کنند، اظهار می دارند که برای فرار از مشکلات و مسائل زندگی روزمره و داشتن احساسی بهتر از احساس فعلی شان دست به این کار زده اند.
با این تفاسیر اما شاید یکی دیگر از عواملی که جوانان را به سوی مواد سوق می دهد در دسترس بودن و ارزان بودن مواد باشد. نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این باره گفته است: از زمان تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور نه تنها به اهداف مزبور در قانون نرسیده ایم، بلکه شاهد افزایش مصرف قلیان و کاهش سن مصرف کنندگان در کشور بودیم که این نشان از ضعف در نظارت ها دارد.

با وجود این که بیشترین میزان مواد مخدری که در ایران توزیع می شود از طریق قاچاق کشورهای مرزی به کشور وارد می شود اما در چند سال اخیر شاهد شکل گیری پدیده مواد مخدر صنعتی هستیم که در داخل تولید می شود.
تسبیح، اشک، اسید، گل، نورجیزک و تمجیزک، ماشروم و کروکودیل از جمله مواد مخدری هستند که که به صورت صنعتی تولید و توسط دلالان بین جوانان توزیع می شود.

با این حال اما اعتیاد جوانان به عنوان نیروهای فعال به هر ماده ای برای جامعه ای که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند بسیار پر اهمیت است که همت و تدابیر صحیح مسئولان را برای مقابله با آن می طلبد.


طبقه بندی: معلمانه،
برچسب ها:دانش اموزان معتاد، اعتیاد مدارس، معتادان، معلمانه،
امتیاز : :: نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4
تعداد بازدید مطلب : 25

[ سه شنبه 04 آذر 1393 ] [ 22:52 ] [ نوری ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

آوازک